Відкрита лекція для студентів Українського гуманітарного інституту

05 жовтня ректор ТХІ Валентин Синій провів для студентів богословської програми Українського гуманітарного інституту відкриту лекцію на тему: «Виклики богословської освіти в умовах російсько-української війни: зміна парадигми».

У межах теми лекції Валентин Синій зазначив, що в умовах російсько-української війни євангельські навчальні заклади продемонстрували вміння застосовувати набуті теоретичні знання на практиці. Активне соціальне та волонтерське служіння представників євангельської спільноти під час війни по-новому відкрили для українців сутнісну природу євангельських церков. Церковні будівлі стали осередками захисту, комунікації та взаємної допомоги для людей, які знаходяться у зоні бойових дій або тимчасової окупації.

Разом з тим, лектор акцентував увагу присутніх на важливості продовження якісної академічної діяльності, покликаної підготувати ефективних християнських лідерів для служіння Богу та суспільству. Під час лекції наголошено на тому, що богословська освіта має залишатися пріоритетним напрямом діяльності вищих духовних навчальних закладів.

При цьому, Валентин Синій зауважив, що сьогодні євангельські навчальні заклади зіштовхнулися зі складними проблемами, пов’язаними з їхньою академічною діяльністю. Так, розграбованими, пошкодженими або повністю зруйнованими є навчальні бази Української євангельської семінарії, Ірпінської біблійної семінарії, Таврійського християнського інституту, Української євангельської теологічної семінарії та інших навчальних закладів. Через війну частина співробітників та науково-педагогічних працівників звільнилися з навчальних закладів, що ускладнило поточну кадрову ситуацію. До цих проблем варто також додати, що внаслідок війни понад 400 євангельських церков тимчасово припинили своє існування. А саме євангельські церкви до початку повномасштабної війни виступали у якості основних замовників з підготовки нових служителів.

Крім того, під час відкритої лекції увагу слухачів зосереджено на основних богословських викликах, через які сьогодні приходить християнська спільнота: власна ідентичність, роль церкви, держави та семінарій у суспільстві, розуміння людських сліз та проходження через травми, питання побудови суспільства та виникнення зла.

Серед ключових висновків лекції вказано: потребу у переосмисленні ролі церкви в суспільстві, розуміння змін, що відбуваються у відносинах між церквами та церквами і суспільством, а також усвідомлення церквою сучасних викликів, як програма діяльності у поствоєнний період.

Наприкінці лекції Валентин Синій відповів на питання студентів, що стосувалися автономії та централізації процесів управління євангельськими навчальними закладів, збереження власної ідентичності під час реалізації спільних міжцерковних проєктів та особливостей співпраці з церквами, які звершують служіння в умовах тимчасової окупації.